niedziela, 6 lipca 2014

"Każdy jest trochę szalony. Jedyna różnica między nami a nimi jest taka, że oni ukrywają to lepiej."

Tytuł:Mara Dyer - Tajemnica
Oryginalny tytuł: The Unbecoming of Mara Dyer

Autor: Michelle Hodkin
Wydawnictwo Simon & Schuster
Data wydania: 27 września 2011


***

Opis książki ( przetłumaczony z języka angielskiego ):

Mara Dyer nie sądziła, że w życiu może być coś dziwniejszego niż obudzenie się w szpitalu zupełnie nie pamiętając jak się tam znalazła.

Może.

Mara wierzy, że to musiało być coś więcej niż wypadek, lecz nie pamięta przez co zginęli jej przyjaciele i dlaczego ona wyszła z tego wszystkiego bez szwanku.

Było.

Mara nie wierzy, że po tym wszystkim co przeszła będzie mogła jeszcze kiedykolwiek się zakochać. 

Jest w błędzie.


***
Brzmi interesująco, nieprawdaż? Rzućmy więc okiem na pierwszą stronę:

     Powieść Michelle Hodkin intrygowała mnie już od bardzo dawna. Pierwszy raz zetknęłam się z nią przeglądając zdjęcia na portalu Tumblr - klimatyczna okładka od razu rzuciła mi się w oczy. Nie zastanawiając się długo wpisałam imię autorki w wyszukiwarkę, spodziewając się tysiąca wyników z polską wersją. Nawet nie wyobrażacie sobie mojego rozczarowania, kiedy dowiedziałam się, że The Unbecoming of Mara Dyer nie zostało jak do tej pory wydane w naszym kraju. Ze smutkiem odłożyłam rozmyślania na jej temat na rzecz innych książek, które mogłyby mnie zainteresować, jednak co jakiś czas mi o sobie przypominała - okładką, editem z nią związanym czy wzmianką na jakimś forum lub stronie internetowej. W końcu, dzięki jednej z naszych czytelniczek, którą serdecznie pozdrawiam, wpadł mi w ręce e-book pierwszego tomu trylogii o Marze, przetłumaczony na język polski.

    Mara Dyer to szesnastolatka, która uwielbia rysować, ma dwóch braci i cudem przeżyła zawalenie się nieczynnego szpitalu psychiatrycznego, który pogrzebał pod sobą jej najbliższych znajomych. Wszystko zaczęło się w urodziny jej przyjaciółki - Rachel. Kto by pomyślał, że niewinna zabawa z tablicą do wywoływania duchów sprawi, że pół roku później Mara wyląduje na drugim końcu kraju zmagając się ze stresem pourazowym i czasem będzie widziała twarze zmarłych kolegów? Ba, lepiej! Kto spodziewałby się, że dziewczyna - ku własnemu przerażeniu, odkryje w sobie zabójczą zdolność, której nie będzie mogła kontrolować?   
    Niepokojące halucynacje oraz ciągłe podejrzenia rodziców, bojących się o jej zdrowie psychiczne wcale nie pomagają jej zaklimatyzować się w nowym miejscu. Jest też Noah Shaw - arogancki i irytujący brunet o niebieskich oczach, z którym może łączyć ją więcej niż mogłoby się wydawać...

    Można byłoby założyć, że to kolejny typowy paranormal z tanim wątkiem romantycznym, jednak ja pokładałam w tejże pozycji naprawdę wielkie nadzieje. Teraz, z ręką na sercu przyznaję, że treść przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Już po przeczytaniu wstępu wiedziałam, że zakocham się w tej książce. Styl pani Hodkin jest prosty, akcja toczy się szybko i płynnie, a przy tym niebezpiecznie wciąga. Ogromnym plusem dla niej są opisy halucynacji i przywidzeń głównej bohaterki, podczas których czytelnikowi dreszcz przebiega po plecach. W niektórych momentach zastanawiałam się, czy przypadkiem sama nie jestem szalona. Mroczny klimat w którym zachowana jest cała treść tylko dodaje temu wszystkiemu uroku.

    Bardzo spodobała mi się również kreacja głównych bohaterów. Mara, chociaż wydaje się być tym typem dziewczyny, która czeka aż ktoś rozwiąże za nią wszystkie jej problemy, ma silny charakter i zaciekle dąży do tego by rozwiązać zagadkę, w którą została wplątana. Noah zaś okazuje się być człowiekiem o wielu twarzach - i dobrych, i złych. Dopiero miarę czytania dowiadujemy się więcej o jego prawdziwej naturze. Niewątpliwie przywiązałam się do tej dwójki oraz reszty postaci - każdy zdobył moją sympatię już od pierwszego spotkania.

  Niewiele książek wywołało we mnie takie emocje jak "The Unbecoming of Mara Dyer". Opowieść ani na minutę nie chciała opuścić mojej głowy, sprawiając, że połknęłam ją w jeden dzień. Zakończenie pozostawiło po sobie ten specyficzny niedosyt, który wręcz każe od razu sięgnąć po drugi tom. Czemu żadne wydawnictwo do tej pory nie przetłumaczyło historii Mary na język polski? Nie mam pojęcia. Idąc do księgarni i przeglądając książki widzę setki łudząco podobnych do siebie powieści. To naprawdę wielka szkoda, że perełki takie jak Mara marnują się w ich cieniu, skryte przed polskimi czytelnikami. Pozostaje mi nadzieja, że ktoś w końcu zainteresuje się tą serią, bo gwarantuję wam: nie wiecie co tracicie.


Moja ocena: zasłużone 10/10.


ClarilyP.S. Recenzja została umieszczona 7 czerwca, jeszcze zanim dowiedziałam się o tłumaczeniu książki Michelle Hodkin na język polski przez GW Foksal. Niesamowicie się z tego cieszę i już czekam na swój egzemplarz :)


2 komentarze:

  1. dawno nie miałam okazji czytać czegoś dobrego, a opis tutaj brzmi co najmniej bardzo zachęcająco!

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście okładka jest cudowna. Niedawno czytałam podobne do opisu tej fabuły opowiadanie. Jak najbardziej mam zamiar przeczytać książkę, a już na pewno po takiej recenzji! :)
    Zapraszam do siebie: www.books-mylov.blogspot.com :)

    OdpowiedzUsuń