niedziela, 9 lutego 2014

" Miłość jest zwykle naprawdę niewygodna "

Tytuł książki: Rywalki
Wydawnictwo Jaguar
Tytuł oryginalny: The Selection
Data wydania: 5 luty 2014

"Rywalki" autorstwa Kiery Cass intrygowały nas już od bardzo dawna. Co rusz natykałyśmy się na nie podczas przeglądania zagranicznych stron poświęconych książkom, a także na forach dyskusyjnych. Kiedy więc dowiedziałyśmy się, że zostaną wydane w Polsce, byłyśmy niesamowicie podekscytowane. W tym tygodniu doczekałyśmy się premiery w Empiku i dzisiaj z przyjemnością przedstawiamy wam recenzję tejże powieści. 

America Singer, główna bohaterka "Rywalek", nigdy nie pragnęła wziąć udziału w Eliminacjach - wielkim konkursie, którego zwyciężczyni zostaje żoną księcia a w przyszłości władczynią Illèi, państwa znanego kiedyś jako Stany Zjednoczone. Lecz dla 35 kandydatek wybranych z terenów całego kraju, Eliminacje to szansa na lepsze życie, niezależnie od pochodzenia i kastowych podziałów, a rodzinie Americi się nie przelewa. Ami jest bowiem Piątką, należącą do kasty artystów, znajdującą się zaledwie trzy szczeble powyżej społecznego dna. Dziewczyna wie, że uczestnictwo w konkursie znacznie polepszyłoby życie jej bliskich, lecz oznaczałoby to dla niej również rozłąkę ze swoją sekretną miłością - Aspenem. To za jego namową zgadza się wysłać zgłoszenie do Eliminacji, nie spodziewając się, że uda jej się przejść dalej. 


Gdy dowiaduje się, że została jedną z wybranych, musi stanąć do morderczego wyścigu o koronę, na której wcale jej nie zależy. Razem z innymi uczestniczkami przenosi się więc do pałacu, gdzie odbywa szkolenie i poznaje Jego Wysokość, Maxona Schreave'a, a wszystko dzieje się pod czujnym okiem telewizyjnych kamer. Początkowo pełna rezerwy America, powoli zdaje sobie sprawę, że nie wszystko jest takie jak się jej wydawało. Pozornie idealne państwo trawią ataki rebeliantów, a Maxon wcale nie jest zapatrzonym w siebie, samolubnym snobem. Ami zaczyna zastanawiać się czy życie o jakim zawsze marzyła różni się czymś od tego w pałacu i staje w obliczu wielu trudnych decyzji. Jej wybory mogą zaskoczyć nawet ją samą.


Nie oceniaj książki po okładce ? W tym wypadku nic bardziej mylnego. Graficy świetnie się spisali bo od okładki wręcz nie można oderwać oczu, a i treść książki zachwyca. Niestety, nie wszyscy są tego samego zdania co my. Opinie czytelników są podzielone: jedni są zakochani, a drudzy rozczarowani. Mimo, że widzimy podobieństwa do serii takich jak Igrzyska Śmierci czy Niezgodna i mamy do czynienia z trójkątem miłosnym ( co jest głównym powodem niezadowolenia czytelników), historia Americi nas urzekła. Książka napisana jest prostym językiem, a akcja wciąga tak, że w niektórych momentach z bólem serca musiałyśmy odkładać ją na bok. W miarę czytania coraz bardziej przywiązywałyśmy się do bohaterów i na każdym kroku zaprzątali nam głowę. Dużym plusem dla autorki jest charakter głównej bohaterki: America twardo stąpa po ziemi i jest wierna swoim przekonaniom. Pozostaje nam tylko czekać na kolejny tom zatytułowany "Elita", który ukaże się w czerwcu 2014 roku. 


Ocena Łowczyń Książek: 9/10

1 komentarz:

  1. Nominuję Cię do Liebster Blog Award ;) http://differentisperfect.blogspot.com/2014/02/liebster-blog-award.html

    OdpowiedzUsuń