niedziela, 10 listopada 2013

" Happy Hunger Games and may the odds be ever in your favor ! "

Tytuł książki : Igrzyska Śmierci
Autor : Suzanne Collins
Wydawnictwo Media Rodzina
Tytuł oryginalny : The Hunger Games
Data wydania : 6 maja 2009 

Zgodnie z zapowiedzią, pierwsza recenzja tego miesiąca ( tak właściwie to chyba już druga c; ) dotyczyła będzie powieści zatytułowanej "Igrzyska Śmierci", czyli pierwszej części trylogii znanej na całym świecie, napisanej przez amerykańską autorkę Suzanne Collins . 

Życie szesnastoletniej Katniss Everdeen, głównej bohaterki całej serii, daleko odbiega od ideału.
Dziewczyna mieszka w Panem - nowym państwie zbudowanym na ruinach Ameryki Północnej, ze stolicą zwaną Kapitolem i dwunastoma przynależącymi do niej Dystryktami. Dokładniej rzecz biorąc, pochodzi z 12 Dystryktu - jednego z najbiedniejszych regionów kraju. Po tym, kiedy jej ojciec zginął w kopalni, to na jej głowie znajduje się zapewnienie wyżywienia i bezpieczeństwa matce oraz młodszej siostrze, Primrose. Katniss ryzykując życiem, a także schwytaniem przez strażników, poluje w lasach poza Dystryktem, a zdobycze sprzedaje i wymienia na zakazanych targach. 

Nieubłaganie zbliża się jednak dzień dożynek, podczas których jak co roku w każdym dystrykcie wybrani zostaną chłopiec i dziewczyna w wieku od 12 do 18 lat, którzy wezmą udział w bratobójczej walce na śmierć i życie nazywanej Głodowymi Igrzyskami. Ostatni uczestnik, który przeżyje zostaje zwycięzcą, przynosi chwałę swojemu Dystryktowi i do końca życia opływa w dostatki . Jest to kara za wybuch buntu w przeszłości, a przebieg Igrzysk emitowany jest na żywo przez ogólnokrajową telewizję. Na nieszczęście, jedną z wylosowanych zostaje Primrose. Chcąc ochronić siostrę od pewnej śmierci na arenie, zdesperowana Katniss zgłasza się na ochotnika do morderczego turnieju. Drugim uczestnikiem z 12 Dystryktu jest Peeta Mellark, syn piekarza, który kiedyś uratował dziewczynie życie i jak się później okazuje, od dawna żywi do niej szczególne uczucie. Oboje wyruszają do Kapitolu, by przygotować się do zawodów, które na zawsze odmienią ich życie. A to dopiero początek ...

Mimo, że antyutopie są teraz niezwykle popularnym tematem, " Igrzyska Śmierci " były naszym pierwszym spotkaniem z tego rodzaju powieścią i z miejsca przypadły nam do gustu. Trzeba przyznać, że książka ta daje głęboko do myślenia. Sprawia, że człowiek nie może zasnąć w nocy, można powiedzieć, że nas "prześladuje", a podczas czytania po prostu nie można się od niej oderwać. Dużym plusem jest także charakter głównej bohaterki. Katniss jest twarda i nie zawraca sobie głowy chłopakami czy miłostkami, bo przede wszystkim liczy się dla niej rodzina. Jesteśmy pełne podziwu dla pani Collins, ponieważ stworzyła oryginalną, nietuzinkową historię, która z pewnością zapadła w pamieć, każdemu kto ją przeczytał. Bo kto wie ? Może w przyszłości nasz świat będzie wyglądał podobnie ? 

Ocena Łowczyń Książek : 10/10

Lots of love , 
Rosario & Clarily  x

1 komentarz:

  1. Zakochałam się i w książce i w filmie! Mogłabym oglądać bardzo dużo razy, a nadal mi się nie znudzi!:)
    http://laurell-blog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń